نرم افزار کامپیوتر

رشته نرم افزار کامپیوتر شهرستان فارسان

ریزپردازنده: (Cpu)

ریزپردازنده: (Cpu)

ریزپردازنده واحد پردازش مرکزی یا مغز رایانه می باشد.

این بخش مدار الکترونیکی بسیار گسترده و پیچیده ای می باشد که دستورات برنامه های ذخیره شده را انجام می دهد. جنس این قطعه کوچک (تراشه) نیمه رسانا است. CPU شامل مدارهای فشرده میباشد و تمامی عملیات یک میکرو رایانه را کنترل می کند. تمام رایانه ها (شخصی، دستی و…)  دارای ریزپردازنده می باشند. نوع ریزپردازنده در یک رایانه می تواند متفاوت باشد اما تمام آنها عملیات یکسانی انجام می دهند.

 

تاریخچه ریزپردازنده

ریزپردازنده پتانسیل های لازم برای انجام محاسبات و عملیات مورد نظر یک رایانه را فراهم می سازد. در واقع ریزپردازنده از لحاظ فیزیکی یک تراشه است. اولین ریزپردازنده در سال ۱۹۷۱ با نام Intel ۴۰۰۴ به بازار عرضه شد. این ریزپردازنده قدرت زیادی نداشت و تنها قادر به انجام عملیات جمع و تفریق ۴ بیتی بود. تنها نکته مثبت این پردازنده استفاده از یک تراشه بود، زیرا تا قبل از آن از چندین تراشه برای تولید رایانه استفاده می شد. اولین نوع ریزپردازنده که بر روی کامپیوتر خانگی نصب شد. ۸۰۸۰ بود. این پردازنده ۸ بیتی بود و بر روی یک تراشه قرار داشت و در سال ۱۹۷۴ به بازار عرضه گردید. پس از آن پردازنده ای که تحول عظیمی در دنیای رایانه بوجود آورد ۸۰۸۸ بود. این پردازنده در سال ۱۹۷۹ توسط شرکت IBM طراحی و در سال ۱۹۸۲ عرضه گردید. بدین صورت تولید ریزپردازنده ها توسط شرکت های تولیدکننده به سرعت رشد یافت و به مدل های ۸۰۲۸۶، ۸۰۳۸۶، ۸۰۴۸۶، پنتیوم ۲، پنتیوم ۳، پنتیوم ۴ منتهی شد.

این پردازنده ها توسط شرکت Intel و سایر شرکت ها طراحی و به بازار عرضه شد. طبیعتاً پنتیوم های ۴ جدید در مقایسه با پردازنده ۸۰۸۸ بسیار قوی تر می باشند زیرا که از نظر سرعت به میزان ۵۰۰۰ بار عملیات را سریعتر انجام می دهند. جدیدترین پردازنده ها اگر چه سریعتر هستند گران تر هم می باشند. کارآیی رایانه ها به وسیله پردازنده آن شناخته می شود ولی این کیفیت فقط سرعت پروسسور را نشان می دهد نه کارآیی کل رایانه را به طور مثال اگر یک رایانه در حال اجرای چند نرم افزار حجیم و سنگین است و پروسسور پنتیوم ۴ آن ۲۴۰۰ کیگاهرتز است ممکن است اطلاعات را خیلی سریع پردازش کند. اما این سرعت بستگی به هارددیسک نیز دارد یعنی این که پروسسور جهت انتقال اطلاعات زمان زیادی را در انتظار می گذراند.

پروسسورهای امروزی ساخت شرکت Intel، پنتیوم ۴ و سلرون هستند.

پروسسورها با سرعت های مختلفی برحسب گیگاهرتز (معادل یک میلیارد هرتز با یک میلیارد سیکل در ثانیه است) برای پنتیوم ۴ از ۴/۱ گیگاهرتز تا ۵۳/۲ متغیر است و برای پروسسور سرعت از ۸۵/۰ گیگاهرتز تا ۸/۱ گیگاهرتز است. یک سلرون همه کارهایی را که یک پنتیوم ۴ انجام می دهد را میتواند انجام دهد اما نه به آن سرعت.

پردازنده دو عمل مهم انجام می دهد:

۱- کنترل تمام محاسبات و عملیات

۲- کنترل قسمت های مختلف

پردازنده در رایانه های شخصی به شکل یک قطعه نسبتاً تخت و کوچک به اندازه ۸ یا ۱۰ سانتی متر مربع که نوعی ماده، مانند پلاستیک یا سرامیک روی آن را پوشانده است تشکیل شده در واقع فرآیند به وجود آمدن این مغز الکترونیکی به این گونه می باشد که از سیلیکان به علت خصوصیات خاصی که دارد جهت ایجاد تراشه استفاده می شود. بدین گونه که آن را به صورت ورقه های بسیار نازک و ظریف برش می دهند و این تراشه ها را در درون مخلوطی از گاز حرارت می دهند تا گازها با آن ها ترکیب شوند و بدین صورت طبق این فرآیند شیمیایی سیلیکان که از جنس ماسه می باشد به فلز و بلور تبدیل می شود که امکان ضبط و پردازش اطلاعات را در بردارد. این قطعه کار میلیون ها ترانزیستور را انجام می دهد.

پردازنده، وظایف اصلی زیر را برای رایانه انجام می دهد:

۱- دریافت داده ها از دستگاه های ورودی

۲- انجام عملیات و محاسبات و کنترل و نظارت بر آن ها

۳- ارسال نتایج عملیات با دستگاه های خروجی

پردازنده مانند قلب رایانه است و از طریق کابل های موجود با واحدهای دیگر مرتبط می شوند.

در واقع از نظر فنی عملکرد پردازنده با دو ویژگی تعیین می شود:

1- طول کلید: تعداد بیت هایی که یک پردازنده در هر لحظه پردازش می کند و طول این کلمات معمولاً ۴ و ۸ و ۱۶ و ۳۲ و یا ۶۴ بیتی می باشد.

2-  تعداد ضربان الکترونیکی که در یک ثانیه تولید شده است و با واحد مگاهرتز سنجیده می شود.

محل قرارگیری پردازنده ها بر روی مادربرد می باشد. بنابراین بایستی هماهنگی لازم بین مادربرد و پردازنده وجود داشته باشد. این هماهنگی باعث بالا رفتن عملیات رایانه می شود در غیر این صورت نتیجه خوبی به دست نمی آید.

نکته:

بر روی پردازنده حروف و ارقامی دیده می شود که در واقع نشان دهنده شماره سریال ها ،سرعت، ولتاژ، مدل، نسل و نام سازنده آن می باشد. با توجه به نوع دستورالعمل ها یک ریزپردازنده با استفاده از واحد منطبق و حساب خود (ALU) قادر به انجام عملیات محاسباتی مانند جمع و تفریق و ضرب و تقسیم است. البته پردازنده های جدید اختصاصی برای انجام عملیات مربوط به اعداد اعشاری نیز می باشند. ریزپردازنده قادر به انتقال داده ها از یک محل حافظه به محل دیگر می باشند و می توانند تصمیم گیری نمایند و از یک محل به محل دیگر پرش داشته باشد تا دستورالعمل های مربوط به تصمیم اتخاذ شده را انجام دهد.

 

مقايسه پردازنده هاي شركتIntel  وAmd

همیشه و هنگامی که سوال می شود که شما کدام مدل از پردازشگر ها را می پسندید جواب های متفاوتی شنید می شود. در ایران و به دلیل سود بیشتر در فروش پردازشگر های مدل INTEL بیشتر فروشندگان انواع مختلف این مدل را پیشنهاد میکنند.

اما ببنیم که چه فرقی بین پردازشگر های ساخته شده توسط شرکت INTEL و شرکت AMD وجود دارد. سپس خودتان تصمیم بگیرید که هنگام خرید CPU چه مارک و مدلی را انتخاب کنید.

این مقایسه ها بین CPU های موجود و حاظر در بازار صورت گرفته است و محصولاتی که در آینده توسط این دو شرکت ارائه خواهد شد را در این مقایسه شرکت نداده ایم.

1-  AMDبر اساس معماری اجرایی 9 مرحله ای ساخته شده است اما معماری پردازنده های INTEL شش مرحله ای میباشد. بدین معنا که AMD  در هر چرخه کاری 9 عملیات انجام میدهد، درحالی که INTEL فقط 6 عمل را انجام میدهد.

2-   AMD از 640 Kb Cache برخوردار است، در حالی که Intel ، از 532Kb بر خوردار است. هر چقدر که میزان Cache پردازنده بیشتر باشد، پردازنده کارایی بیشتری خواهد داشت و اطلاعات بیشتری میتواند ذخیره کند ودیگر لازم نیست پردازنده برای بدست آوردن اطلاعات یا دستور ها مدت زمان بیشتری را رفت و برگشت به حافظه برد اصلی برای جذب اطلاعات یا دستور العمل ها صرف کند.

3-   AMDاز مس برای اتصال ترانزیستور های بکار رفته در پردازنده ها استفاده میکند، در صورتی که در ساختمان پردازنده های Intel آلومینیوم بکار رفته است. مس هادی الکترسیته بهتری است، ازاین رو پهنای اتصالهای بین ترانزیستورها را به میزان چشمگیری کاهش می یابد که این امر باعث مصرف کمتر مواد اولیه و در نتیجه منجر به کاهش هزینه می شود. این دلیل ارزان تر بودن AMD نسبت به P4 است.

4- از دیگر تفاوت های میان AMD وIntel  میتوان به راندمان Cache بروی چیپ اشاره کرد. AMD از معماری انحصاری استفاده میکند که راندمان بیشتری نسبت بیشتری نسبت به طراحی معماری غیر انحصاری Intel دارد.

5-  AMD از تکنولوژی پردازش موازی در مقایسه با Hyper -Threading اینتل استفاده میکند. در بسیاری از کاربردهای امروزی فعال بودن Hyper -Threading کارائی پائین تری ارائه میدهد. نتایج تحقیقات بیشمار منتشر شده در نشریات رایانه ای و پایگاهای اطلاعاتی معتبر بیانگوی این پدیده هستند.

6-  یکی دیگر از مهمترین نکات برتر پردازنده های AMD واحد ممیز شناور آن است که از FPU اینتل بسیار قویتر میباشد که این امر باعث اجرای سریع تر برنامه های چند منظوره Multimedia میشود.

 7- زمانی که اینتل P4 را طراحی کرد طول PIPELINE را از 10 مرحله در P3 به 20 مرحله افزایش داد Intel همین تغیر توانست که تعداد عملیاتی که در چرخه عملیاتی انجام می شود بصورت قابل ملاحظه ای کاسته میشود و از طرف دیگر افزایش طول PIPELINE نیازمند افزایش تعداد ترانزیستور ها برای انجام همان تعداد عملیات میباشد که این امر باعث افزایش اندازه هسته و بالا رفتن قیمت تولید میشود. در حالی که AMD با وجود افزایش فرکانس پردازنده  های خود طول  pipeline را به همان اندازه p3 یا k6 ثابت نگهداشت.


 

سی دی درایو لوح فشرده- حافظه فقط خواندنی :  (CD_Rom)

 

CD-ROM که مخفف "Compact Disc Read-Only Memory" است وسیله‌ای برای ذخیره سازی اطلاعات نوری غیر فراراستفاده می‌‌شود که در قالب بندی فیزیکی یکسان، توسط گرداننده لوح فشرده کامپیوترقابل خواندن است مانند لوح‌های فشرده صوتی.

لوح فشرده یک صفحه پلاستیکی مسطح به همراه اطلاعات دیجیتالی رمزی شده بر روی آن می‌‌باشد که به صورت مارپیچ از مرکز تا لبه خارجی آن قرار گرفته اند. استاندارد کتاب زرد لوح فشرده در سال 1985 توسط سونی و فیلیپس پایه گذاری شد.

به زودی مایکروسافت و کامپیوتر اپل علاقه مند وترویج دهنده لوح فشرده شدند.

John Sculley مدیر عامل آن موقع شرکت اپل گفت لوح فشرده به زودی تا سال 1987 انقلابی در استفاده کامپیوترهای شخصی به وجود خواهد آورد.

ابزارهای خواندن لوح فشرده از اجزای معمول بیشتر کامپیوترهای شخصی پیشرفته می‌‌باشند.

 به طور کلی لوح‌های فشرده صوتی جدا از لوح‌های فشرده می‌‌باشند و دستگاه‌های خواننده‌ای که برای لوح‌های فشرده صوتی درنظر گرفته شده‌اند قادر به تشخیص اطلاعات بر روی لوح‌های فشرده (حافظه فقط خواندنی) نیستند ولی معمولاً کامپیوترهای شخصی می‌‌توانند لوح‌های فشرده صوتی را اجرا کنند.

 

چگونگی کار آن:

اطلاعات دیجیتالی تقریباً در اندازه میکروسکوپی به صورت کد در می‌‌آیند که این امکان را می‌‌دهد تا مقدار زیادی از اطلاعات در آن ذخیره شود. لوح‌های فشرده اطلاعات دودویی را به صورتی ثبت می‌کنند که این اطلاعات به اندازه گودال‌های بسیار ریز فشرده شده بر روی سطح زیرین دیسک پلاستیکی قرار می‌‌گیرند؛ که یک پرتو اشعه نیمه رسانا در دستگاه خواننده این اطلاعات را بازخوانی می‌‌کند.

 

ظرفیت:

یک CD-ROM اساندارد تقریباً می‌‌تواند 650 تا 700 مگابایت از اطلاعات را نگه داری کند.
CD-ROM وسیله‌ای رایج برای توزیع پایگاه‌های اطلاعاتی حجیم، نرم افزار و مخصوصا کاربردهای چند رسانه‌ای می‌‌باشد. وزن یک لوح فسرده زیر یک توصیف است. برای به کار بردن گنجایش ذخیره سازی CD-ROM برای متن، یک کتاب داستان متوسط که شامل 60000 کلمه می‌‌باشد کافی است.

 

اشنايي با DVD

مدتها بود که صنعت ويديو دنبال راهي بود تا با استفاده از CD بتواند نوار ويديو را کنار بگذارد. بدين ترتيب بود که DVD يا Digital Versatile Disc متولد شد. نکته حائز اهميت در DVD ظرفيت آنست. در حالي که CD ميتواند 80 دقيقه ويديو - 700 مگابايت ديتا نگه دارد، کمترين ظرفيت DVD معادل 4.37 گيگابايت يا دو ساعت ويديو است و ظرفيت بالاتر 16 گيگابايت يا 8 ساعت ويديو هم امروزه قابل دسترسي است.


هارد دیسک: (Hard Disk)

 

هارددیسک، که پیش از این به عنوان دیسک گردان ثابت شناخته می شد، یک حافظه دائمی است که بطور دیجیتالی رمزنگاری شده و اطلاعات را روی سطح مغناطیسی دیسک های خود ذخیره میکند.

هارد دیسک ها در ابتدا برای استفاده در کنار کامپیوتر تولید شدند و بعد ها از آن ها در داخل کامپیوتر استفاده شد. با گذشت زمان کاربرد های هارددیسک از حیطه کامپیوتر فراتر رفت، بطوریکه در تجهیزات ضبط تصویر ،پخش صدا، همچنین در سیستم ها و دوربین های دیجیتال مورد استفاده قرار گرفت. در سال 2005 اولین تلفن های همراه ِ دارای هارد دیسک توسط شرکت های نوکیا و سامسونگ ارائه شد. ایجاد نیاز به حافظه های بزرگ، قابل اعتماد و مستقل ، منجر به تولید ساختارهایی همچون RAID، سخت افزار هایی همچون  NAS(حافظه های متصل به شبکه) و سیستم هایی همچون SAN (شبکه های ذخیره اطلاعات) شد تا بتوان بطور موثر به حجم بالایی از اطلاعات دسترسی پیدا کرد.

با گذشت زمان، ظرفیت هارد دیسک ها رشد نمایی داشته است. در کامپوتر های شخصی ابتدایی یک درایو با ظرفیت 20 مگابایت بزرگ به نظر می رسید. در نیمه دوم دهه 90 ،هارد درایو  هایی با ظرفیت یک گیگابایت و حتی بزرگتر به بازار آمد. از سال 2006 کوچکترین هارد دیسکی که برای کامپیوتر های خانگی تولید می شود ظرفیتی برابر 40 گیگابایت دارد. اکنون بیشترین ظرفیت در درایو های داخلی 0/75 ترابایت(750 گیگابایت) و در درایو های خارجی با استفاده ازچند درایو داخلی از یک ترابایت نیز فراتر میرود.

این درایو های داخلی ظرفیت ذخیره سازی خود را با استفاده از شیوه ضبط ستونی  افزایش داده اند.

 

 

تکنولوژی

هارد درایو ها با تحت میدان قرار دادنِ یکسری مواد مغناطیسی اطلاعات را درخود ضبط می کنند. و با تشخیص مغناطیس شدگی آن ماده اطلاعات را از روی آن می خوانند. طرح کلی یک هارد دیسک تشکیل شده از یک مخروط که یک یا چند صفحه مسطح و گرد را نگه می دارد ،اطلاعات بر روی این صفحات ذخیره می شوند. این صفحه ها از یک ماده غیر مغناطیسی( اغلب شیشه یا آلومینیوم) ساخته می شوند و با یک لایه نازک از مواد مغناطیسی روکش می شوند. در درایو های قدیمی از تری اکسید آهن به عنوان ماده مغناطیسی استفاده می شد اما امروزه از آلیاژهای کبالت پایه استفاده میکنند.

صفحات با سرعت های بالا به گردش در می آیند. اطلاعات در حین چرخش صفحات بر روی آنها نوشته می شوند. این کار توسط مکانیزمی با نامِ: هد خواندن/ نوشتن انجام می شود. این هد با فاصله بسیار کم بالای سطح مغناطیسی حرکت می کند. از این وسیله برای تشخیص و تغییر در وضعیت مغناطیس شدگیِ ماده زیر آن استفاده می شود. به ازای هر صفحه مغناطیسی بر روی مخروط ، یک هد وجود دارد که همه آنها بر روی یک بازوی مشترک سوار شده اند. همینطور که صفحات دوران میکنند یک بازوی محرک،  هد ها را (به آرامی و با حرکت شعاعی ) روی یک مسیر قوس دار،  بر روی صفحات به حرکت در می آورد. با اینکار به هر هد اجازه داده می شود که تقریبا به تمام سطح صفحهء در حال دوران دسترسی پیدا کندد.

 

جايگاه هارد ديسک :

با توجه به رشد چشمگير تکنولوژي ساخت هارد ديسک ، ظرفيت آنان درفواصل زماني بين دوازده تا هيجده ماه، دو برابر مي شود. بدين ترتيب، عملا" کامپيوترهاي شخصي بسمت ماشين هاي چندرسانه اي حرکت نموده که مي توان حجم بالائي از اطلاعات شامل صوت، تصوير و گرافيک را بر روي آنان ذخيره نمود. بيشترين ظرفيت هارد ديسک قابل نصب بر روي کامپيوترهاي Desktop، معادل 250 گيگابايت مي باشد. در اوايل سال 2003 ميلادي ، هارد ديسک هاي با ظرفيت 320 گيگا بايت مطرح شده اند. توليد کنندگان در صدد ارائه اينترفيس هاي سريال  ATA بوده که نسبت به مدل هاي پيشين ( اينترفيس هاي موازي ATA ) داراي سرعت بمراتب بيشتري مي باشند. محصولات توليد شده در سال آينده ، از تکنولوژي فوق استفاده خواهند کرد. عملکرد تمامي هارد ديسک ها در زمان اجراي يک برنامه مشابه يکديگر بوده و استفاده از درايوهاي با سرعت بالا، مزايا و امتيازات متعددي را براي کاربراني که قصد پردازش داده هائي با حجم بالا ( تصاوير و ويدئوهاي ديجيتال ) را دارند، بدنبال خواهد داشت. بر اساس آزمايشات متعدد انجام شده توسط برنامه Photoshop، مشخص شده است که انجام عمليات پيچيده اي نظير : اعمال فيلترها، گردش و ويرايش تصاوير در هارد ديسک هاي با  سرعت بالا، شصت درصد سريعتر از سيستم هائي است که داراي درايوهائي با سرعت پائين مي باشند.

 

SATA و IDE چه هستند؟

تكنولوژي ديسك سخت ( HARD DRIVE ) بر پايه پروسس موازي اطلاعات عمل مي كنند و بدين معناست كه اطلاعات به صورت بسته هايي به روشهاهي مختلف ( رندوم ) به باس اطلاعاتي فرستاده مي شوند. اطلاعات از ديسك سخت در فاصله هاي زماني كاملاً تصادفي مي آيند و وارد باس اطلاعاتي شده و در نهايت به سمت مقصد نهايي مي رود. IDE  مخفف Integrated Drive Electronics مي باشد همينطور كه مي دانيد رابط IDE گاهي با عنوان ATA شناخته مي شود كه مخفف AT Attachment است.

 اين تكنولوژي از سال 1990 به عنوان استاندارد كامپيوترهاي شخصي (PC ) براي هارد ديسك ها بوده است و اين زماني بود كه تكنولوژي مذكور جاي درايوهاي ESDI و MFM را گرفت يعني زماني كه هارد ديسك ها به طور متوسط حجمي معادل 200 مگا بايت داشتند. در سال 1990 اولين هارد ديسك يك گيگا بايتي وارد بازار شد و قيمتي برابر 200 دلار در بازار آمريكا داشت. از آن پس تا كنون IDE تكنولوژي مورد استفاده بوده زيرا هارد ديسكها را با قيمت پايين در اختيار مصرف كننده قرار مي داد، جاي كمتري مي گرفت و سرعت مناسبي داشت.

 همتاي IDE در آن زمان SCSI كه مخفف Small Computer System Interface  است بود.  SCSIكمي از IDE سريعتر است اما بسيار گرانتر است. به علاوه احتياج به خريد يك ادپتر SCSI  كه ارزان هم نيست احتياج داريد. به عبارت ديگر IDE بازار هارد ديسكهاي كامپيوتر هاي شخصي را در انحصار خود گرفت. آنطر كه به نظر مي رسد كارخانه هاي معتبر حداقل يك تا دو سال ديگر به توليد هارد ديسكهاي با تكنولوژي IDE ادامه دهند.

 هارد ديسكهاي IDE از كابلهاي ريبون پهني استفاده مي كنند كه در داخل كامپيوتر بسيار به چشم مي آيند و مرتب كردن اين كابلها در داخل كامپيوتر  خود هنري است.

تكنولوژي هارد ديسك هاي ساتا ( SATA ) بر اساس پردازش اطلاعات متوالي (سريال) است. يعني انتقال اطلاعات از هارد ديسك به باس ديتا و در جهت عكس به طور منظم و در دورهاي زماني مشخص انجام مي گيرد.

هارد ديسكهاي ساتا از كابلهاي ريبون با پهناي كمتر استفاده مي كنند كه براي كساني كه آنرا اسمبل مي كنند باعث بسي خوشبختي است. اين كابلهاي نازك داراي كانكتورهاي بست داري هستند كه كار كردن با آنها را ساده تر مي كند.

هارد ديسكهاي ساتا اطلاعات را با سرعت متوسط 150Mb بر ثانيه انتقال مي دهند. اما مقاله هاي زيادي روي اينترنت در مورد هارد ديسكهاي با سرعت 3Gb در ثانيه خواهيد يافت.


مودم :  (Modem)

 

مودم دروازه ارتباطی ما با جهان است. به زبان ساده تر مودم یک وسیله موسوم به سخت افزار است که به کامپیوتر شخصی اضافه می شود و تفاوتی از لحاظ نسبت با دیگر وسایل سخت افزاری ندارد. مثلا چاپگر با فراهم آوردن توان امکان چاپ آثار تهیه شده توسط کامپیوتر وبا استفاده از نرم افزارهای کاربردی متنوع توان کاری کامپیوتر را زیاد می کند به همین ترتیب یک مودم متصل به کامپیوتر شخصی هم امکان کارهایی را می دهد که بدون آن به هیچ وجه ممکن نخواهد بود. دلیل اصلی به کارگیری مودم فراهم آوردن امکان ارتباط کامپیوتر شخصی با کامپیوتر های دیگر از طریق خطوط استاندارد تلفن است که وظیفه اولیه و اصلی هر مودم به حساب می آید.

 

مودم چگونه کار می کند؟

می توان مودم را مشابه یک آداپتورAC به  DCمانند آنهایی که در ضبط صوت های کوچک یا تلفن بی سیم به کار می روند دانست. کار اصلی این آداپتور تبدیل جریان متناوب AC)) موجود در پریز استاندارد برق به مقدار و نوع جریان مستقیم (DC) مورد نباز برای کارکرد یک وسیله مشخص است. مودم هم بسیار شبیه این آداپتور است اما به جای تغییر و تبدیل انرژی الکتریکی سیگنالهای دیجیتالی تولید شده در داخل کامپیوتر شخصی را به اصوات آنالوگی تبدیل می کند که بتوان به سادگی از طریق خطوط استاندارد تلفن انتقال داد.

 

مودم چه امکاناتی فراهم می آورد؟

1-پست الکترونیکی

2-کنفرانس همزمان

3-تبادل فایل

4-تحقیق

5-معاملات الکترونیکی

6-جمع آوری اطلاعات

مودم یک وسیله سخت افزاری کامپیوتر است که به کامپیوتر شخصی شما این امکان را می دهد که با استفاده از خطوط  استاندارد تلفن با کامپیوترهلای دیگر ارتباط برقرار کند.

کاراصلی مودم تبدیل سیگنالهای دیجیتالی تولید شده توسط کامپیوتر شما به اصوات آنالوگ است که از طریق خط تلفن به کامپیوتر مخاطب ارسال میگردد. همین مودم اصوات آنالوگ رسیده از کامپیوتر مقابل را به سیگنالهای دیجیتالی مورد نیاز کامپیوتر شخصی شما تبدیل می کند.

استفاده از مودم می توان با کامپیوترهای مختلفی ارتباط بر قرار کرد و فعالیتهای تلفنی متنوعی را انجام داد. پست الکترونیکی کنفرانس همزمان تبادل فایل معاملات الکترونیکی وجمع آوری اطلاعات از جمله کارهای متداولی است که می توان با مودم به آنها پرداخت.


مانیتور : (MONITOR)

 

مانیتور یکی از عناصر سخت افزاری مهم در کامپیوتر است که از آن بعنوان دستگاه استاندارد خروجی و در جهت  نمایش اطلاعات استفاده می گردد.  تمامی کاربران کامپیوتر بمنظور مشاهده خروجی مناسب، نیازمند استفاده از یک مانیتور مطلوب می باشند. انتخاب یک مانیتور به عوامل متفاوتی نظير مشخصات فنی و نوع کاربرد آن، بستگی دارد. اولين نمايشگرها ( مانيتورهای مبتنی بر متن )  بمنظور استفاده در کامپيوترهای شخصی در سال 1970 ، ارائه گرديدند. از سال 1970 تاکنون،  مدل های متفاوتی از مانتيتورها با بهره گيری از تکنولوژی های متفاوت و ارائه قابليت های مختلف، توليد و عرضه شده اند. مانيتورهای ( CRT ( Cathod Ray Tube  و مدل های متفاوت
LCD (Liquid Crystal display)، نمونه هائی از مانيتورهای ارائه شده طی ساليان گذشته و اخير می باشند.

 

اصطلاحات

•        Aperture Grille : در تکنولوژی فوق، بمنظور ايزوله نمودن پيکسل ها  بصورت افقی از مجموعه ای سيم های عمودی استفاده می گردد.مانيتورهائی  که از تکنولوژی فوق استفاده می نمايند، دارای شفافيت و وضوح تصوير مناسبی می باشند.  پيکسل ها با توجه به ماهيت خطوط پويش استفاده شده بمنظورنگاشتن تصوير، بصورت عمودی از يکديگر متمايز می گردند.

•        Aspect Ratio  : نسبت  پهنای  تصوير به ارتفاع  را می گويند و  برای اکثر مانيتورهای موجود ،  3 : 4  می باشد .

•        Asset Control : ويژگی فوق، باعث صرفه جوئی در زمان بمنظور رديابی مانيـتورها در شبکه می گردد. در صورتيکه مانيتور دارای ويژگی فوق بوده و از آن بهمراه نرم افزارهای ضروری در شبکه استفاده گردد ، امکان بازيابی اطلاعات لازم بمنظور رديابی مانيتورها ، فراهم می گردد. ( شماره سريال مانيتور ، مدل و ... ) . اطلاعات فوق، برای مديران شبکه بسيار مفيد خواهد بود.

•        Bandwidth  : سرعت ( بر حسب مگاهرتز ) داده دريافتی توسط مانيتور از پردازنده کارت گرافيک را می گويند. هر اندازه ميزان سرعت فوق بيشتر باشد، تصاوير با وضوح و شفافيت بهتری نمايش داده می شوند (خصوصا" در موارديکه دقت بالا، انتخاب شده باشد) .

•        Color Convergence: پارامتر فوق، معياری بمنظور سنجش نحوه تلاقی سه تفنگ رنگی ( قرمز ،سبز ، آبی ) درهر پيکسل بوده و وضوح بهتر تصاوير را در صورت همگرائی  مناسب، بدنبال خواهد داشت.

•        Conventional Tube: متداولترين لامپ استفاده شده در مانيـتورها ، طی ساليان گذشته بوده است. مانيتورهائی که از لامپ تصوير پانزده اينچ و يا بالاتر استفاده نموده اند، هم اينک درصدد استفاده از  صفحات مسطح و يا ساير لامپ های تصوير، می باشند .

•        Dot Pitch:  يک واحد اندازه گيری بمنظور محاسبه فاصله بين مراکز دو نقطه نورانی  با رنگ مشابه بر روی نمايشگر می باشد .هر اندازه نقاط به يکديگر نزديک باشند ، مقدار پارامتر فوق کمتر شده و تصاوير از وضوح بهتری برخوردار خواهند بود.

•        Energy Star:  استاندارد ارائه شده توسط Environmental Protection Agency )EPA) ، بمنظور توليد و استفاده از کامپيوترهای شخصی با هدف بهينه سازی مصرف انرژی  می باشد. استاندارد فوق، اولين مرتبه در 17 ژوئن  1993 ارائه گرديد. مصرف انرژی کامپيوترها و يا مانيتورهائی که از استاندارد فوق تبعيت می نمايند، می بايست در پائين ترين وضعيت ممکن، به کمتر از30 وات تنزل يابد.

•        Flat-Screen Color CRT Monitor : مانيتورهائی رنگی که دارای صفحات نمايشگرمسطح  می باشند، نمايشگرهای  مسطح نسبت به نمايشگرهای غيرمسطح،  علاوه بر ارائه تصاوير با کيفيت مطلوبتر، کاهش تشعشعات را نيز بدنبال خواهند داشت .

•        MPR-II  : استانداردی بمنظور کاهش انتشار امواج الکترواستاتيک و الکترو مغناطيسی می باشد. MPR 1990 يا MPR II استاندارد تعريف شده بمنظور سنجش ميزان تشعشعات از دستگاه هائی نظير مانيتور است .

•        Phosphor : مواد بر روی صفحه که در واکنش  به سيگنال توليد شده توسط تفنگ های پرتاپ الکترون، از خود نور ساطع می نمايند .

•        Pixel ، از کلمات Picture element  اقتباس شده است. پيکسل ها، نقاط کليدی موجود  بر روی صفحات نمايشگر بمنظور ايجاد تصاوير می باشند .

•        Pixel Clock Speed  : فرکانس و يا سرعت نوشتن پيکسل ها ی مربوط به يک تصوير بر روی صفحه نمايشگر می باشد. هر اندازه ميزان سرعت فوق بالا باشد ، لرزش تصاوير کمتر خواهد شد.

•        Refresh Rate  : به سرعت پويش و بازنويسی اطلاعات بر روی يک صفحه نمايشگر، اطلاق میگردد. در فرکانس های بالاتر، با توجه به اينکه پيکسل ها با سرعت بيشتری فعال می گردند، لرزش تصاوير کمتر خواهد شد ( مهمترين عامل لرزش تصوير ، کم نوری است ). به پارامتر فوق، فرکانس عمودی نيز گفته می شود.

•        Resolution : به تعداد پيکسل های نمايش داده شده افقی و عمودی بر روی صفحه، گفته می شود. هر اندازه ميزان پارامتر فوق افزايش يابد، امکان نمايش تصاوير بيشتری بر روی نمايشگر بدون ضرورت استفاده از  Scrolling، فراهم می گردد .

•        Scan Rate : پارامتر فوق، سرعت ( بر حسب کيلوهرتز )  ترسيم يک سيگنال خط افقی بر روی نمايشگر را مشخص نموده و هر اندازه مقدار پارامتر فوق بيشتر باشد،  تصاويری  واضح تر در دقت های  بالا ايجاد خواهد شد. به پارامتر فوق، فرکانس افقی نيز می گويند .

•        Shadow Mask : صفحات فلزی بهمراه سوراخ هائی درون آنان که تفنگ الکترون از بين آنان، پرتوهای الکترون را بمنظور توليد پيکسل ها بر روی نمايشگر، ارسال می نمايد .

•        Stripe Pitch : يک واحد اندازه گيری بمنظور محاسبه فاصله بين مراکز دو نوار با رنگ مشابه که باعث ايجاد يک تصوير بر روی صفحه نمايشگر می گردد . هر اندازه نوارها ی رنگی به يکديگر نزديکتر باشند، مقدار پارامتر فوق کاهش و بدنبال آن وضوح تصوير بهبود می يابد .

•        Viewing Angles : به  زاويه افقی و يا عمودی که کاربر قادر به مشاهده تصاوير بدون کاهش کيفيت رنگ و شفافيت تصوير می باشد ، اطلاق می گردد.

 

جایگاه مانیـتور

در زمان ارتقاء سیستم ، اکثر کاربران ترجیح می دهند که مانیتور خود را نگه داشته و از آن همچنان استفاده نمایند. با توجه به اینکه عمر مفید یک مانیتور بیش از پنج سال برآورد می شود، تصمیم بر استفاده از مانیتور قبلی در زمان ارتقاء سیستم ،حرکتی منطقی و اصولی است. در صورتیکه مانیتور موجود از نوع پانزده اینچ است که صرفا" قادر به نمایش  متن با  دقت 800 در 600 ، می باشد، استفاده از مانیتور قبلی می تواند پیامدهای منفی از بعد کارآئی و بهره وری کاربران را بدنبال داشته باشد . برخی از کاربران در زمان ارتقاء سيستم ، تمایل دارند که مانیتورهای CRT قبلی خود را به مانیتورهای LCD مسطح تبدیل نمایند. بر اساس آمارهای  موجود، میزان فروش  مانتیورهای LCD در سال 2003 برای اولین مرتبه بیش از مانیتورهای CRT  بوده است .

 

نکاتی دررابطه با تهیه مانیتور

موارد عمومی

•        بررسی قبل از انتخاب : مانيتور از جمله تجهيزات سخت افزاری است که پس از انتخاب، چندين سال در کنار ما بوده و از آن استفاده خواهد شد، بنابراين لازم است در زمان انتخاب آن بررسی لازم و جامعی صورت پذيرد. انتخاب نامناسب يک مانيـتور می تواند در درازمدت آسيب جدی را متوجه چشمان کاربر نمايد. در زمان انتخاب يک مانيـتور ، لازم است از ضمانت نامه آن اطمينان حاصل نموده و کيفيت آن بصورت عملی بررسی  گردد .

•        انتخاب يک مانيتور با محدوده ديد مناسب : مانـيتور انتخابی، می بايست دارای محدوده ديد قابل قبول و متناسب با نوع نياز کاربران باشد . مانيتورهای نوزده اينچ CRT و هيفده اينچ CRT دارای محدوده قابل ديد  مناسبی در ارتباط با اکثر کاربردها  می باشند .

•        استفاده از فضای بيشتر با استفاده از دو مانيتور. در صورتيکه نوع استفاده از کامپيوتر بگونه ای است که ضرورت وجود يک  محدوده ديد بيشتر وجود داشته باشد، می توان از  دو مانیتور كوچك در مقابل  یك مانیتور بزرگ استفاده نمود. در اين رابطه می بايست كارت گرافیك دارای پتانسيل ارسال دو تصوير همزمان بر روی دو مانيـتورباشد .بدين ترتيب، می توان دو تصویر جداگانه از یك كامپیوتررا  بر روی دو مانیتورمشاهده نمود.

•        استفاده از پورت های USB:   با استفاده از پورت های USB، می توان بسادگی و بسرعت تجهيزات جانبی رابه کامپيوتر متصل نمود.در برخی مانيتورها ، تعدادی پورت USB  از نوع  USB 1.1 یا USB 2 تعبيه شده است .پورت های USB 1.1 دارای سرعت انتقال کمتری  نسبت به USB 2.0 بوده و از آنان بمنظور اتصال تجهيزاتی نظير صفحه کليد و  موس استفاده می گردد. از پورت های  USB 2.0 ،  می توان بمنظور اتصال تجهیزاتی نظير رايتر و يا هارد ديسک ها استفاده نمود . ( امکان استفاده از تجهيزات فوق توسط پورت USB 1.1 نيز وجود خواهد داشت، در چنين موادی سرعت کاهش پيدا خواهد کرد ).

•        استفاده از مانيتورهای دارای بلندگو در صورت نياز. استفاده از مانيتورهائی که دارای بلندگو می باشند، صرفه جوئی در فضای ميز کاری شما را بدنبال خواهد داشت. کيفيت صدا در بلندگوهای فوق، بسيار بالا نمی باشد . بنابراين در صورتيکه از جمله کاربرانی می باشيد که کيفيت صدا برای شما حائز اهميت است، می توانيد اين نوع از مانيتورها را انتخاب نکرده و از بلندگوهایی كه دارای Sub Woofer می باشند ، استفاده نمائيد (قیمت آنان بيشتر از بلند گو های معمولی  است ) .

اگر تصوير مانيتور بلرزد چه كار بايد كرد؟

-        اگر لرزش فقط در زمان روشن شدن مانيتور وجود دارد و بسرعت کاهش يافته و محو ميشود، کاملا طبيعي است و در اثر Degaussing است.

-  اگر لرزش به شکل جابجايي مکاني جزيي تصوير است، به آن Jitter مي گويند که ناشي از وجود ميدان متناوب خارجي است. لازم است وسايل نزديک به مانيتور را دور کنيد.

-  اگر لرزش مداوم و بصورت تغييرات سريع در شدت نور صفحه است، به آن Flicker ميگويند که ناشي از انتخاب ناصحيح فرکانس عمودي کارت گرافيک است. براي اصلاح آن، از نرم افزار بهنما استفاده کنيد يا در Start>Control panel>Display>Setting>advanced  فرکانس عمودي (Refresh rate) را 85Hz يا بيشتر انتخاب کنيد.

-  اگرميزان لرزش بيشتر از مورد بالا باشد، ناشي از اشتباه در تنظيم کارت گرافيک به شکل Interlace است. کارت گرافيک را به صورت Non-interlace تنظيم نماييد.


چاپگر : (PRINTER)

 

چاپگرها يكي از قطعات جانبي كامپيوتر هستند كه امروزه از اهميت خاصي برخوردار مي‌باشند و تقريباً كارايي بالايي در كاربردهاي مختلف دارند. معمولاً اكثر مردم به يك چاپگر براي استفاده شخصي در محيط كار و يا منزل نياز دارند. ولي اكثر افراد در هنگام خريد، به علت كثرت مدل‌هاي مختلف چاپگر، دچار سردرگمي مي‌شوند و نمي‌توانند چاپگر مناسب خود را انتخاب نمايند.

در مرحله اول، نوع چاپگر انتخابي بستگي به كاري دارد كه شما مي‌خواهيد با چاپگر خود انجام دهيد. مانند چاپ متن و تصاوير گرافيكي سياه و سفيد و يا رنگي، اين عامل باعث تغيير در نوع چاپگر انتخابي شما مي‌شود. مثلاً اگر شما به چاپ تعداد زيادي صفحات متني احتياج داريد، آن وقت براي شما يك چاپگر ليزري تك رنگ مناسب است. ولي براي تصاوير گرافيكي و عكس، ديگر نمي‌توانيد از يك چاپگر ليزري سياه و سفيد استفاده كنيد و نياز به يك چاپگر رنگي جوهرافشان يا ليزري داريد تا بهترين كارايي را به دست آوريد.

براساس نوع مصرف و كارايي، چاپگرها به 5 نوع مختلف تقسيم مي‌شوند:

1 - چاپگرهاي جوهرافشان ‌‌‌‌(inkjet)

2 - چاپگرهاي ليزري سياه و سفيد‌‌‌‌(monochrome printer)

3 - چاپگرهاي ليزري رنگي ‌‌‌‌(Laser color)

4 - چاپگرهاي چند كاره(Multifunction)

5 - چاپگرهاي قابل حمل ‌‌ (Portable Printer)


مادر بورد (MOTHER BOAORD):

 

انتخاب مادربرد، یکی از تصمیمات مهم در زمان تهیه و یا ارتقاء یک کامپیوتر است. انتخاب فوق، علاوه بر تاثیر مستقیم بر عملکرد فعلی سیستم، بیانگر انعطاف سیستم در زمان ارتقاء نیز می باشد. قابلیت های فعلی یک کامپیوتر و پتانسیل های ارتقاء آن در آینده، جملگی به نوع مادربرد انتخابی بستگی خواهد داشت. امروزه بر روی مادربردها، پورت های پیشرفته ای نظیر
 Firmware(IEEE 1394) و یا USB 2.0 و حتی (کارت های تراشه ) صدای شش کاناله و کنترل های RAID وجود داشته که می توان از آنان در زمان ارتقاء سیستم و بدون نیاز به نصب امکانات جانبی دیگر، استفاده بعمل آورد.

درزمان انتخاب یک مادربرد همواره سوالات متعددی در ذهن تهیه کننده ( خریدار ) مطرح می گردد: مادربردها چگونه با یکدیگر مقایسه می گردند ؟

پارامترهای سنجش و وزن هر کدام چیست ؟ (پردازنده ها، نوع تراشه ها، نحوه ارتباط با دستگاههای ذخیره سازی).

 معیار انتخاب یک مادربرد چیست ؟ Chip set های یک مادربرد بیانگر چه واقعیت هائی می باشند؟ امکانات یک مادربرد چه تاثیراتی را در حیات فعلی و آتی سیستم بدنبال خواهد داشت؟ میزان کارایی و کیفیت یک سیستم تا چه میزان وابسته به پتانسیل های مادربرد می باشد؟

موارد فوق، نمونه سوالاتی است که در زمان انتخاب یک مادربرد در ذهن تهیه کنندگان مطرح می گردد.

 

جایگاه مادربرد

مادربرد، پردازنده و حافظه سه عنصرحیاتی در کامپیوتر بوده که در زمان انتخاب مادربرد، سرنوشت پردازنده و حافظه نیز بنوعی رقم خواهد خورد. انتخاب مناسب یک مادربرد از جمله تصمیمات مهمی است که دامنه آن گریبانگیر تجهیزات سخت افزاری دیگر نیز خواهد شد. انتخاب یک مادربرد قدیمی و از رده خارج ( ولو اینکه در حال حاضر پاسخگوی نیازها و خواسته ها باشد ) می تواند زمینه بروز مسائل متعددی در ارتباط با ارتقاء و افزایش توان عملیاتی کامپیوتر در آینده را بدنبال داشته باشد. فراموش نکنیم ما کامپیوتر را نه بخاطر خود بلکه به خاطر اجرای برنامه ها ( در حال حاضر و آینده ) تهیه می نمائیم .

 

ویژگیها ی مهم

ازمهمترین ویژگی های مرتبط با مادربرد، می توان به موارد زیر اشاره نمود :

Chip Set  مادربرد، عملیاتی حیاتی و مهم نظیر روتینگ داده از هارد دیسک به حافظه و پردازنده را انجام و این اطمینان را بوجود می آورد که تمامی دستگاههای جانبی و کارت های الحاقی ، قادر به گفتگو ( ارتباط ) با پردازنده می باشند . تولید کنندگان مادربردها، با افزدون چیپست های متفاوت بر روی مادر برد تولیدی خود نظیرکنترلر RAID و پورتهای Fireware ، قابلیتهای مادربرد تولیدی خود نسبت به سایر محصولات مشابه را نشان می دهند .

چیپست های موجود بر روی یک مادربرد، باعث اعمال محدودیت در رابطه با انتخاب نوع پردازنده، حافظه و سایر تجهیزات جانبی دیگر نظیر کارت گرافیک، کارت صدا و پورت های USB 2.0 میگردد. ( برخی از امکانات فوق نظیر کارت صدا ، می تواند بعنوان پتانسیل های ذاتی همراه مادربرد ارائه گردد) . اغلب مادر بردهائی که از یک نوع مشابه Chip  set  استفاده می نمایند ، ویژگی های متعارفی را به اشتراک گذاشته ( به ارث رسیده از Chip set) و کارآئی آنان در اکثرموارد مشابه میباشد. آگاهی از نوع پردازنده، حافظه، سرعت کنترل کننده IDE، کارت گرافیک و صدا، می تواند کمک مناسبی در خصوص انتخاب مادربرد را ارائه نماید (خصوصا" در مواردیکه از Chip set مشابه استفاده میگردد.

 

 

پردازنده :

تولید کنندگان مادربرد در برخی حالات ، فهرست مادربردهای تولیدی خود را بر اساس نوع سوکتی که مادربرد حمایت می نماید، ارائه می نمایند.

مثلا" سوکت 478 برای P4 و سوکت A برای Athlon . در اکثر کاربردهای تجاری ، کاربران تفاوت مشهودی را در ارتباط با سرعت بین دو پردازنده Athlon و P4 مشاهده نمی نمایند در حالیکه ممکن است تفاوت قیمت آنان مشهود باشد.بهرحال نوع و سرعت پردازنده ای که می تواند همراه یک مادر برد استفاده شود، یکی از نکات مهم در رابطه با انتخاب مادربرد است .

 

حافظه :

 امروزه اکثر مادربردها از حافظه های SDRam DDR (Double Date Rate) استفاده مینمایند. البته هنوز مادر بردهائی نیز وجود دارد که از RDRAM یا Rambus استفاده مینمایند. ( تعداد این نوع از مادربردها اندک است ).حافظه های DDR دارای سرعت های مختلفی بوده و پیشنهاد می شود که سریعترین نوعی را که مادربرد حمایت می نماید ، انتخاب گردد . تولید کنندگان مادربرد ،حافظه های DDR را بر اساس سرعت Clock و یا پهنای باند تقسیم می نمایند. سرعت این نوع از حافظه ها ( DDR ) به ترتیب از کندترین به سریعترین نوع ، بصورت زیر می باشد:

DDR200 ( aka PC1600), DDR266 ( PC2100), DDR333(PC2700), DDR400(PC3200)

بردهایی که از RDRAM استفاده می نمایند دارای Chip set اینتل 850 یا 850E  می باشند. این نوع از حافظه ها ( RDRAM ) می بایست به منظور افزایش کارآئی، بصورت زوج بر روی مادربرد استفاده شده و اسلات های خالی توسط CRIMM تکمیل گردند. حافظه های RDRAM، قادر به تامین پهنای باند بالای مورد نیاز برنامه هائی با حجم عملیات سنگین در ارتباط با حافظه، میباشند. ( برنامه های ویرایش فیلم های ویدیوئی و یا بازیهای سه بعدی گرافیکی). قیمت حافظه های RDRAM نسبت به حافظه های DDR دو برابر است.حافظه های RDRAM در حال حاضر با دو سرعت متفاوت ارائه می گردند: PC800 و PC1066. در صورت انتخاب پردازنده ای از نوع P4 که بر روی BUS با سرعت 533 مگاهرتز اجراء می گردد، سرعت بیشتر پردازنده معیار اصلی انتخاب قرار گیرد. در زمان انتخاب حافظه، می بایست تعداد سوکت های DIMM و RIMM موجود بر روی مادربرد بهمراه حداکثر حافظه قابل نصب بر روی آن دقیقا" بررسی گردد.

 

صدا و گرافیک :

اکثر مادربردهای موجود دارای کارت صدا بوده و به ندرت می توان مادربردی را یافت که فاقد این قابلیت باشد. آخرین مدل مادر بردها دارای چیپست دیجیتالی صدای 6 کاناله بوده که برای بازی ها و فایل های MP3 مناسب تر می باشد. در صورتیکه قصد نصب یک کارت صدا بر روی مادر برد بمنظور افزایش کیفیت صدا وجود داشته باشد، می توان با استفاده از Jumper و یا BIOS سیستم، کارت صدای موجود بر روی مادربرد (OnBoard) را غیر فعال و از کارت صدای مورد نظر خود استفاده نمود. در صورتیکه بخواهیم از بازی های کامپیوتری استفاده نمائیم که دارای گرافیک سه بعدی می باشند، می بایست کارت گرافیک موجود بر روی مادربرد را غیرفعال و یک کارت گرافیک متناسب با نوع نیاز را بر روی مادر برد نصب نمود. در این رابطه لازم است به این نکته دقت شودکه مادربرد انتخابی دارای اسلات AGP باشد. امروزه اکثر کارت های گرافیکی موجود از اسلات AGP به منظور ارتباط با کامپیوتر استفاده می نمایند.

 


منبع تغذیه : (POWER)

 

در نظر بسياري از مصرف كنندگان اكثر منابع تغذيه شبيه هم مي باشند كه البته اين مساله درست نيز مي باشد چون كه طبيعت بازار بر اين است كه اكثر توليدكنندگان تمام هم و غم خود را بر روي عملكرد منبع تغذيه ( توليد ولتاژ خروجي ) مي گذارند نه بر روي طراحي. بنابر اين هنگامي كه ميخواهيد منبع تغذيه اي بخريد به نكات زير توجه كنيد: در منبع تغذيه اي كه تهيه مي كنيد به مسايل حرارتي آن توجه كنيد. اگر منبع تغذيه اي كه تهيه مي كنيد در هنگام كار كردن از لحاظ حرارتي دماي قابل قبولي نداشته باشد در اين صورت براي خنك كردن منبع نياز به فن خواهيد داشت و بايد به نوبه خود هزينه اي براي تهيه فن، سيم كشيهاي مورد نياز و مدارات خاص آن صرف كنيد. امروزه مواد جديدي به بازار آمده كه حرارت را بهتر انتقال مي دهند و در كنار استفاده از قطعات با كيفيت بهتر و همچنين رعايت نكات طراحي باعث بهبود قابل توجه در مسايل حرارتي مي شود. بعضي منابع ساخته شده از دماي 0 درجه سلسيوس تا دماي 50 درجه سلسيوس و با حداكثر توان خروجي به صورت هوا خنك( Natural air convection cooling ) كار مي كنند. نكته بسيار مهم ديگري كه درهنگام خريد منبع تغذيه بايد به آن توجه كنيد پايداري حرارتي منبع تغذيه مي باشد. اين بدان معناست كه منبع تغذيه در بازه دمايي كه كار ميكند بايد ولتاژ خروجي را تا ميزان خطايي كه قابل قبول است و جزء استانداردهاي منبع تغذيه مي باشد ثابت نگه دارد. اين مسأله به خاطر آن است كه سيستمي كه شما طراحي مي كنيد امكان دارد در مكانهاي متفاوتي در كشور نصب گردد كه بازه دمايي زيادي را در بر مي گيرد و همچنين چون سيستم براي كاركرد در تمامي فصول سال مي باشد در نتيجه باز هم از اين نظر منبع تغذيه شما بايد قابليت كار كردن در بازه دمايي زيادي را داشته باشد. همچنين امكان دارد سيستمي كه شما طراحي مي كنيد در كنار ديگر دستگاههاي ديگر نصب شود كه آنها هم به نوبه خود به دليل توان مصرفي كه دارند باعث مي شود كه تا حدودي دماي سيستم افزايش يابد كه در اين صورت باز هم منبع تغذيه بايد بتواند ولتاژ مورد نياز دستگاههاي شما را تا خطاي قابل قبولي ثابت نگه دارد. مثالي كه براي اين مساله مي توان آورد سيستمهاي مخابراتي مي باشد كه هم بايد در مكانهاي شهري در دسترس نصب شوند و هم در مكانهاي دورافتاده. بنابراين دستگاهها بايد بتوانند در بازه دمايي زيادي كار كنند. حتي ممكن است در مكانهاي با آب و هواي خشك دماي داخل اتاق يا مكاني كه سيستم در آن نصب مي شود تا 70 درجه سلسيوس نيز برسد. بنابراين امروزه مهندسي كنترل دما در طراحي منابع تغذيه سوييچينگ يك مساله حياتي مي باشد. پايداري حرارتي در منابع تغذيه با يك عدد مشخص مي شود كه اصطلاحا به آن Output temperature coefficient مي گويند. براي رنج كاركرد دمايي با پايداري حرارتي بسيار خوب، اين ميزان خطا كمتر از 0.02 ± درصد به ازاي هر درجه سلسيوس تغييرات دماي سيستم مي باشد. نكته ديگري كه در هنگام خريد منبع تغذيه بايد به آن توجه كنيد ثابت ماندن ولتاژهاي خروجي ( به ميزان قابل قبول ) در رنج كاركرد ولتاژ ورودي منبع تغذيه مي باشد. بازه ولتاژي كه منبع تغذيه، در ورودي با آن كار مي كند باعث مي شود كه سيستم با حداكثر توان خروجي در اكثر شبكه هاي موجود در كشور با ولتاژهاي مختلف كار كند. مثلا اگر ولتاژ ورودي منبع تغذيه برق شهر ( در مورد منابعي كه ورودي آنها ولتاژ AC است ) يا باتري ( در مورد منابعي كه ورودي آنها ولتاژ DC است ) باشد به دليل آن كه ولتاژ ورودي داراي خطا مي باشد و ثابت نيست در اين صورت منبع تغذيه بايد قابليت ثابت نگه داشتن ولتاژهاي خروجي را ( تا ميزان خطاي قابل قبول ) داشته باشد. ثابت ماندن ولتاژهاي خروجي منبع تغذيه با تغييرات ولتاژ ورودي را اصطلاحا Line regulation مي گويند. براي منابع تغذيه داراي Line regulation خوب در خروجي، اين ميزان خطا كمتر از 0.5 ± درصد به ازاي رنج كاركرد ولتاژ ورودي منبع تغذيه مي باشد. نكته ديگري كه در هنگام خريد منبع تغذيه بايد به آن توجه كنيد ثابت ماندن ولتاژهاي خروجي منبع تغذيه ( به ميزان قابل قبول ) در برابر تغييرات بار خروجي مي باشد. زيرا امكان دارد سيستمي كه شما طراحي مي كنيد همواره مقدار جريان ثابتي از خروجي نكشد. ثابت ماندن ولتاژهاي خروجي منبع تغذيه با تغييرات جريان خروجي را اصطلاحا Load regulation مي گويند. براي منابع تغذيه داراي Load regulation خوب در خروجي، اين ميزان خطا كمتر از 0.5 ± درصد به ازاي رنج كاركرد جريان خروجي منبع تغذيه ( از % 10 تا % 100 جريان خروجي منبع تغذيه ) مي باشد. نكته مهم ديگري كه در هنگام خريد منبع تغذيه بايد به آن توجه كنيد مسايل حفاظتي منبع تغذيه مي باشد.

 


حافظه :  (RAM)

 

سال ها قبل بیشترین RAM موجود روی یک PC تنها MB4 بود و در حقیقت PCهای اولیه با مقدار کمی RAM، یعنی چند کیلوبایت اجرا می شدند.

افزایش روزافزون نرم افزارهای پیچیده، حداقل مقدار RAM لازم برای PC را افزایش داد و از طرفی باکاهش قیمت RAM نسبت به قبل دیگر داشتن مقادیر زیادی RAM امر عادی و پیش پا افتاده شد. یک رابطه ی دو جانبه بین برنامه های کاربردی که نیاز به RAM زیاد دارند و کاهش قیمت RAM وجود دارد. در طی چند سال اخیر قیمت RAM بسیار کاهش یافته است و همین امر به طراحان نرم افزار این فرصت را داده تا برنامه هایی را طرح ریزی کنند که به حافظه های بیشتری نیاز دارند چون آنها می دانند که کاربران احتمالاً مقدار زیادی RAM در اختیار دارند.

 

ارتقاء RAM از MB64 به MB192 (یعنی افزودن MB RAM128) چیزی حدود 42000 تومان هزینه دارد و برای ارتقاء RAM از MB64 به MB256 (یعنی افزودن یک MB RAM64 و یک MB RAM128) حدود 65000 تا 70000 تومان باید بپردازید. این مبالغ بیشتر به ویژگی ها، نوع و تاخیر RAM بستگی دارند. همچنین هزینه ی ارتقاء RAMاز MB64 به MB384 (یعنی تهیه ی دو MB RAM128 و یک MB RAM64) بین 130000 تا 150000 تومان است.

اگر افزایش RAM با استفاده از قطعات کوچکتر RAM باشد، ارزانتر از افزودن یک قطعه ی بزرگ RAM تمام می شود. برای مثال قیمت دو قطعه MB RAM128 از نوع DIMM کمتر از یک قطعه MB RAM256 از همان نوع است.

 

کامپیوترهایی که در سال 1993 فروخته شدند بطور متوسط دارای MB RAM6/4 بودند و مقدار متوسط RAM در کامپیوترهایی که تا انتهای سال 2000 به فروش رسیدند MB110 بوده است که این مقدار یک افزایش 2291 درصدی را در طول هفت سال نشان می دهد.

البته هفت سال برای یک کامپیوتر هم عمری است! اما اگر رشد RAM را در دو سال اخیر و یا حتی در نیمه ی اول سال 2000 با انتهای آن مقایسه کنید باز هم درصد رشد بالایی را خواهید دید. برای مثال از سال 1997 تا 2000 به طور متوسط مقدارRAM ، یک افزایش 237 درصدی داشته و یا حتی افزایش مقدار RAM در نیمه دوم سال 2000 نسبت به نیمه ی اول یک رشد 46 درصدی را نشان می دهد.

در هر صورت هر چه RAM و حافظه ی بیشتری داشته باشیم، هنگام ذخیره ی عکس ها و یا اجرای بازی ها عملکرد بهتری خواهیم داشت (خصوصاً در مورد بازی های جدید که به حافظه ی بیشتری نیاز است.) افزودن RAM باعث می شود حافظه ی کامپیوتر شما سریع تر از درایو دیسک سخت عمل کند و هر چه حافظه سریع تر و بهتر اجرا شود داده ها با تنگنای کمتری منتقل می شوند.

 

معرفی DDR2    

علاقمندان PCکه از  over clock کردن هراس داشتند من بعد جسورترخواهند شد. DDR2 همان بلایی را سرDDR می اورد که  DDRبر سر SDRAM اورد یعنی بدون اینکه سرعت clock افزایش یابد در هر سیکل ساعت دو بربر داده ها رد وبدل شود. DDR SDRAM ها عبور داده ها را نسبت به SDRAM ها دو برابر نمود و این کار با ارسال دو بسته اطلاعات درر هر سیکل ساعت انجام می شود .وقتی صحبت از 400DDR SD RAM مگا هرتز می شود در واقع صحبت از حافظه ای است که با 200مگاهرتز کار می کندSDRAM ، DDR وddr2 همگی از نوع ماجول های حافظه گذرگاه  دو گانه هستند.که از بسته های 64 بیتی  استفاده می کنند از انجائیکه هربایت 8 بیت است یک ماجول 400DDRمگا هرتز دارای پهنای باند GB/SEC3.2 خوتهد بود .در شکل بندی دو کاناله 128 بیتی ،پهنای باند 6.4 GB/SEC خواهیم داشت. DDR2 در گاه دومی جهت انتقال بسته ها به CPUاضافه می کند .این کار به DDR2امکان می دهد تا دو بسته در هر سیکل ساعت درهر یک از درگاهها ارسال نماید یعنی در کل چهار بسته اطلاعات در هر سیکل ساعت ارسال میگردد.سریع ترین نوع DDR2ماجول 667مگا هرتزی است که با سرعت واقعی 166مگاهرتزکار می کند و نرخ تبادل اطلاعاتی 5.3GB/SECدارد و این در شکل بندی تک کاناله می باشد. در حالت معمولتر یعنی در طراحی دو کاناله ،ماجول های 667DDR2 مگاهرتز دارای پهنای باند 10.7GB/SECخواهند بود .در عمل ،DDR2 بار اضافه ای به منبع تغذیه اعمال نخواهد کرد زیرا توان کمتری نسبت به حافظه DDRوDDR2 توسط حداکثر نرخ انتقالشان دسته بندی می شوند .در حالت تک کاناله و پهنای باند 3.2GB/SEC،یک ماجول 400DDRمگاهرتزیبه صورت تکنیکی بنام PC3200DIMMمعروف است .در حالت تک کاناله و پهنای باند 5.3GB/SEC،یک ماجول DDR2مگاهرتزی بنام PC5300DIMMمعروف است.از طرفی ،نقصان DDR2،تاخیرآن است.تاخیر به مقدار زمانی که یک ماجول حافظه جهت دسترسی به یک مقدار از داده قبل از ارسال ان مصرف می شود اطلاق می گرددو با مقایسه سیکل ساعت اندازه گیری می شود .سریعترین ماجول های DDRدارای تاخیر CASیا CLمعادل 2سیکل ساعت می باشند.از طرفی سریعترین ماجول های DDR2دارای تاخیر CASمعادل 4سیکل ساعت می باشند.بنابراین اگر چه نرخ انتقال داده ها در DDR2به تندازه 67 درصد بیشتر ازDDRمی باشد ولی ماجول های 100DDRدرصد به داده ها سریعتر دسترسی پیدا می نمایند. ماجول های DDRدر زمان معرفی دارای تاخیر زیادی بودندبنابراین انتظار می رود تا با پیشرفت تکنولوژی تاخیر DDR2 کاهش یابد. در حال حاضر به دلیل سیکل ساعتهای اضافه ای که جهت یافتن اولین داده در یک گروه وجود دارد ،DDR2با سرعت 533مگاهرتز فقط کمی از 400DDRمگاهرتزی سریعتر است و ارزش ارتقاء ندارد .از انجائیکه DDR2 در سال اینده به تکامل خواهد رسیدو انتظار می رود تاخیر آن به سه سیکل ساعت رسیده و ثابت بماند .در حال حاضر DDR2به 800مگاهرتز رسیده است ودر ماجول های سرعت بالای در DDR2تاخیر 2سیکل ساعت خواهیم داشت .با تاخیر یکسان و سرعت ساعت دو برابر ،DDR2سرعت عملکرد دو برابر در مقایسه با DDR400مگاهرتز خواهد.

کارت صداSOUND CARD :

 

آشنائی با فرمت های صدا

تا قبل از ورود کامپیوتر به عرصه صدا به اسم فرمت صوتی وجود نداشت. صداها، اگر چه با کیفیت ، به روش واحدی ذخیره و خوانده می شدند. ولی با ورود کامپیوتر، فایل های صوتی نیز، فرمت ها و قالب های مختلفی پیدا کردند. در کامپیوتر، فرمت یک فایل به معنی نوع ذخیره سازی اطلاعات و نحوه خواندن آنها است.

اجازه دهید یک مثال بزنیم. در فرمت  Mid،  اطلاعات مربوط به هر ساز، به همراه پرئه ها، نت ها و سایر اطلاعات، جداگانه ذخیره می شود، ولی در فرمت wav اطلاعات صوتی به صورت طول موج های صدا ذخیره می شود و صداها قابا تفکیک نیستند . به همین دلیل ، برنامه های خاصی وجود دارند که می توانند فرمت Mid را  به نت های موسیقی تبدیل کنند . ولی در فرمت wav تمام طول موج ها ذخیره می شوند حجم فایل نسبت به فرمت Mid بسیار بیشتر است . ولی در حال حل حاضر،  بیشتر برنامه ها ، اکثر فرمت های صوتی را پخش می کنند . تعدادی از مهمترین فرمت های صوتی به شرح زیر هستند:

 

Wav:

این فرمت معروف ترین و پراستفاده فرمت صوتی در کامپیوترهاست Wav . فرمت استاندارد ویندوز محسوب می شود.

به همین دلیل، اکثر صداهای موجود در ویندوز با فرمت wav مشاهده می شوند  و کلا این فرمت کاربرد بیشتری دارد. یعنی می توان یک فایل wav را به حالت های مختلفی ذخیره کرد. فرمت wav در همه برنامه های مرتبط با صدا شناخته شده  و پخش می شود.

 

Mp3:

این فرمت، محبوب ترین فرمت برای فایلهای موزیک محسوب می شود.

در واقع Mp3 موفق ترین فرمت از خانواده Mpeg است Mpeg . فرمتی بود که برای فشرده سازی صدا و تصویر توسط گروهی از محققین ایجاد شد. این گروه که به نام Motion Picture Experts Group فعالیت می کردند، پس از اختراع این فرمت، نام خود را بر آن نهاد ند Mpeg) در واقع از حروف اول همین عبارت تشکیل شده است) . پس از ایجاد این فرمت که Mpeg نیز خوانده می شد، از آن جملهMp3 و Mp2و Mp1 و Mpa .

از این میان Mp3 بیش از بقیه کارآئی داشت و بیشتر مورد استقبال قرار گرفت.

دلیل عمده موفقیت آن نیز این بود که در این فرمت ، فایل های صوتی بسیار فشرده و کم حجم می شوند ، با این فرمت ما می توانیم حجم بیشتری از موسیقی را روی CD ذخیره کنیم (حدود 12 ساعت موسیقی روی هر (CD و همچنین زمان دریافت موسیقی از اینترنت نیز کاهش می یابد.

Mp3  در ویندوز 95 و اولین نسخه های ویندوز 98 پشتیبانی نمی شد. ولی در ویندوز بعدی ، فرمت Mp3 بعنوان یکی از فرمت های پیش فرض گنجانده شده است.

 

CDDA  :

این فرمت در واقع چندانی ربطی به فایل های صوتی کامپیوتری ندارد . ولی از آنجا در کامپیوتر استفاده زیادی دارد ، آن را معرفی می کنیم.

 CDDA در واقع فرمت CD های صوتی یا Audio CD ها است که توسط ضبط ها  و ها قابل اجرا است.

این فرمت ساختار کامپیوتری ندارد و حتی نمی توان آنرا روی کامپیوتر کپی کرد . در حال حاضر به دلیل حجم بالائی که این فرمت اشغال از آن کاهش یافته است.

 

 

Mod:

فرمت Mod یکی از این فرمت های قدیمی کامپیوتر است که در زمان سیستم عامل dos  محبوبیت زیادی داشت. ولی با ورود ویندوز، کاربرد خود را از دست داد . این فرمت تا چهار کانال صوتی را پشتیبانی می کند. البته بیشتر برای پخش موزیک (بی کلام) مناسب است تا صداهای دیگر.

 

Mid  :

Mid  یا Midi یکی از فرمت های قدیمی صدا است که با وجود گذشت زمان، کهنه نشده و کاربرد خود را حفظ کرده است.

Midi  از حروف اول این کلمات استMusical Instrument Digital Interface  (به معنای رابط دیجیتالی ابزارهای موسیقی) تشکیل شده است.

کاربرد اصلی فرمت Mid در موسیقی است . در واقع یک فایل Mid حاوی نت های موسیقی ، اطلاعات مربوط به هر سازه ، پرده ها ، وقفه ها و همه اطلاعات تخصصی موسیقی است . به همین دلیل با داشتن یک برنامه مناسب ، می توانیم همه این اطلاعات را از فایل استخراج کنیم و این قابلیت برای موسیقیدانان بسیار مناسب است.

در اکثر کامپیوتر ها نیز یک درگاه Midi موجود است که می توانیم ابزارهای موسیقی را به آن متصل کرد و موسیقی نواخته شده را را به صورت فایل Mid ضبط کنیم.

همچنین می توانیم نت ها را بنویسیم و ابزار موسیقی آن را برای ما بنوازد.

فایل های Midi حجم بسیار کمی نیز اشغال می کنند و این نیز مزیت آن هاست . این فرمت در بسیاری از ابزارهای الکترونیک از جمله تلفن همراه هم کاربرد دارد.

 

Aiff  :

این فرمت در اصل فرمت استاندارد کامپیوترهای آمیگا است.

آمیگا، تا قبل از فراگیری شدن PC حروف اول را در زمینه صدا و تصویر می زد، تا سالها پس از ورود PC نیز فایل های صوتی آمیگا کاربرد داشت. ولی در حال حاضر به علت ورشکسته شدن کمپانی Commodore این فرمت نیز توسعه نیافته و کارائی خود را از دست داده است .

 

مفاهیم کلی در مبحث صدا

برخی از اصطلاحات در صدا :

مونو(mono )  :

به صداهای گفته می شود که از یک کانال ضبط شده و از یک کانال هم پخش می شوند.

این صداها قابلیت تفکیک ندارند و اگر حتی از یک سیستم استریو پخش شوند کیفیت آنها تفاوت چندانی نخواهد کرد.

 

استریو ( stereo ) :

صداهای استریو صداهای هستند که در دو کانال مجزا ضبط شده و پخش می شوند.

مثلا در یک کنسرت ممکن است صدای چندابزار در کانال چپ و صدای چند ابزار دیگر در کانال راست ضبط شود.

صداهای استریو تفکیک پذیری بیشتری دارند و برای مثال می توان دور شدن و نزدیک شدن منبع صدا را هم در آنها شبیه سازی کرد.

 

صداهای چند کاناله( multi channel )  :

این صداها در واقع در چند کانال مختلف ضبط شده و پخش می شوند.

برای مثال ممکن است در یک فایل موسیقی صدای هر ابزار در یک کانال ضبط شده باشد.

این استاندارد توانائی بسیارخوبی را برای ویرایش های بعدی دراختیارما قرارمیدهد.

چون صداها تفکیک شده است ما می توانیم هر صدا را جداگانه ویرایش کنیم یا مثلا شدت صدای یکی از بزارها را بیشتر کنیم.

هنگام شنیدن نیز اگر از ابزار پخش چند کاناله استفاده کنیم صدا بیشتر کنیم . هنگام شنیدن نیز اگر از ابزار پخش چند کاناله استفاده کنیم صدا بسیار طبیعی تر شنیده خواهد شد.

 

دالبی( dolby surround )  :

دالبی در واقع یک نوع استاندارد برای صداهای چند کاناله است.

سیستم دالبی پیش از این در سینما کاربرد داشت ولی اکنون با پیشرفت تکنولوژی دیجیتال در ویدیوها و کامپیوترها هم قابل اجرا است.

سیستم دالبی یک یک سیستم صدای محیطی است و بیشتر در فیلمها و اخیراً در بازیهای کامپیوتری رواج یافته است.

برای مثال در فیلمها هنگامی که یک اتومبیل از پشت به صحنه نزدیک می شود صدای آن نیز از بلندگوهای پشتی شنیده میشود و با تغییر مکان اتومبیل صدا نیز به بلندگو های جانبی یا جلوی منتقل می شود و به این صورت صداها بسیار واقعی تر شنیده  می شوند.

کارت صدا

 کارت صدا يکی از عناصر سخت افزاری استفاده شده در کامپيوتر است که باعث  پخش و ضبط صدا ( صوت)  می گردد . قبل از مطرح شدن کارت های صدا ، کامپيوترهای شخصی برای پخش صدا ، صرفاً قادر به استفاده از يک بلندگوی داخلی بودند که از برد اصلی توان خود را می گرفت . در اواخر سال 1980 استفاده از کارت صدا در کامپيوترشروع وهمزمان باآن تحولات گسترده ای درزمينه کامپيوترهای چند رسانه ای ايجاد گرديد . در سال 1989 شرکت Creative labs کارت صدای خود را با نام Creative Labs soundBlaster Card عرضه نمود . در ادامه شرکت های متعدد ديگری توليدات خود را در اين زمينه عرضه نمودند .

 

UPS:

 

امروزه با وجود مادربرد هايي كه خيلي هم گران نيستند مي توانيد از روشهاي ارزان قيمت مختلفي براي حفاظت مادربرد كامپيوتر در برابر مشكلات منبع تغذيه ( برق شهر ) استفاده كنيد. ولي هيچ روشي مانند استفاده از Ups يا يك منبع تغذيه بدون وقفه نمي تواند از مادربرد يا ساير تجهيزات گرانقيمت شما در برابر مشكلات برق حفاظت كند. زمانيكه شما يك سرور يا كامپيوتر گرانقيمت داريد اهميت وجود Ups بيشتر مي شود. Ups براي فيلتر نوسانات ناخواسته برق ورودي و كنترل ولتاژ آن داراي مدارات خاصي است. و براي حل مشكل قطع برق يا افت بيش از حد ولتاژ ( افت ولتاژ براي بسياري تجهيزات مضر است يا سبب از كار افتادن موقت آنها مي شود ) از باتري استفاده مي كند. كه كل اين مچموعه را تغذيه پشتيبان مي گويند.

هيچگاه از يك محافظ لوازم برقي ( مانند محافظ يخچال يا كامپيوتر ) در خروجي يك Ups استفاده نكنيد يا به عبارت ديگر زمانيكه از Ups استفاده مي كنيد نبايد از اين محافظ ها به طور همزمان براي يك دستگاه استفاده كنيد چون باعث صدمه ديدن دستگاه شده و حتي از نظر ايمني شما هم مي تواند خطرناك باشد.

لوازم الكتريكي معمولا نسبت به نوسانات ولتاژ برق بسيار حساس هستند . و همانطور كه می‌دانید نوسان ولتاژ در برق شهر تقريبا يك امر روزمره است. كارخانجات توليد كننده وسايل الكتريكي معمولا از يك منبع تغذيه براي رفع اين مشكل استفاده می‌‌كنند.

معمولا كار يك منبع تغذيه در اين گونه وسايل جلوگيری از نوسانات برق مخرب برای دستگاه می‌باشد. ولی زماني كه برق شهر قطع می‌‌شود از منبع تغذيه هم كاری بر نمی‌آيد.

 

 

 

 

انواع UPS

در مفهوم کلی به دو نوع و فرم وجود دارد : آنلاین (UPS Online ) – آفلاین ( Line Interactive UPS ) و هر کدام از این دو می‌توانند با شکل موج خروجی سینوسی، شبه سینوسی، مربعی و ... باشند.

 

Online UPS

در ابتدا برق شهر یا ورودی را از AC به DC تبدیل می‌کند وسپس برق DC را به AC تبدیل می‌کند و در این فرایند کاملا خروجی از ورودی ایزوله می باشد و این بهترین حالت یک UPS هست. اما اینورتر همیشه در مدار قرار دارد و عملیات تبدیل را انجام می‌دهد. در این مدل‌ها زمان سوئیچ کردن بین وضعیت استفاده از باتری (back up mode) و استفاده از برق شهر (normal mode) صفر میلی ثانیه می‌باشد.

 

Offline UPS

در مدل های Offline اینورتر یا مبدل فقط زمانی به کار می‌افتد که برق ورودی قطع و یا از محدوده معین خارج شده باشد به عبارتی دیگر UPS برق شهر را در زمان اتصال به خروجی bypass می‌کند و فقط عملیات استابیلایزر را انجام می دهد. و زمان انتقال معمولا بین 1 تا 3 میلی ثانیه می‌باشد.

 

نکته : زمان کمتر از 4 میلی ثانیه سیستم‌های کامپیوتری متوجه قطع برق نمی‌شوند.

 

اما چگونه مي‌توان يك UPS خوب انتخاب كرد ؟

در جواب اين سوال بايد گفت اين موضوع كاملا بستگی به ميزان توانائی شما در پرداخت می‌باشد و UPS را برای چه منظوری مورد استفاده قرار می‌دهيد. مصرف انرژی آنچه محافظت می‌كنيد عامل ديگری است كه در خريد UPS نقش مهمی ايفا می‌كند. واحدی كه بوسيله آن ظرفيت UPS يا مقدار انرژی كه به شما می‌دهد بيان می‌شود عبارت است از آمپر- ساعت. مثلاً يك UPS پنجاه آمپر ساعت می‌تواند دستگاه شما را با جريان 2 آمپر به مدت 25 ساعت يا با جريان 5 آمپر به مدت 10 ساعت تغذيه كند. توجه داشته كه ميزان جريان مصرفی را مصرف دستگاه تعيين می‌كند پس زمان تغذيه برای يك UPS مشخص به ميزان مصرف دستگاه شما دارد.


کارت گرافیک : (VGA)

 

يك كارت گرافيك پيشرفته، يك برد مدار چاپي بهمراه حافظه و يك پردازنده اختصاصي است. پردازنده با هدف انجام محاسبات مورد نياز گرافيكي، طراحي شده است. اكثر پردازنده هاي فوق داراي دستورات اختصاصي بوده كه به كمك آنها مي توان عمليات گرافيك را انجام داد. كارت گرافيك داراي اسامي متفاوتي نظير : كارت ويدئو ، برد ويدئو ، برد نمايش ويدئوئي ، برد گرافيك ، آداپتور گرافيك و آداپتور ويدئو است .

 

مباني كارت گرافيك

بمنظور شناخت اهميت و جايگاه كارت هاي گرافيك ، يك كارت گرافيك با ساده ترين امكانات را در نظر مي گيريم. كارت مورد نظر قادر به نمايش پيكسل هاي سياه وسفيد بوده و از يك صفحه نمايشگر با وضوح تصوير 480 * 640 پيكسل استفاده مي نمايد. كارت گرافيك از سه بخش اساسي زير تشكيل مي شود :

- حافظه . اولين چيزي كه يك كارت گرافيك به آن نياز دارد، حافظه است. حافظه رنگ مربوط به هر پيكسل را در خود نگاهداري مي نمايد. در ساده ترين حالت ( هر پيكسل سياه و سفيد باشد ) به يك بيت براي ذخيره سازي رنگ هر پيكسل نياز خواهد بود. با توجه به اينكه هر بايت شامل هشت بيت است، نياز به هشتاد بايت (حاصل تقسيم 640 بر 8 ) براي ذخيره سازي رنگ مربوط به پيكسل هاي موجود در يك سطر بر روي صفحه نمايشگر و 38400 بايت ( حاصلضرب 480 در 80 ) حافظه بمنظور نگهداري تمام پيكسل هاي قابل مشاهده بر روي صفحه، خواهد بود .

- اينترفيس كامپيوتر. دومين چيزي كه يك كارت گرافيك به آن نياز دارد ، روشي بمنظور تغيير محتويات حافظه كارت گرافيك است . امكان فوق با اتصال كارت گرافيك به گذرگاه مربوطه بر روي برد اصلي تحقق پيدا خواهد كرد. كامپيوتر قادر به ارسال سيگنال از طريق گذرگاه مربوطه براي تغيير محتويات حافظه خواهد بود.

- اينترفيس ويدئو . سومين چيزي كه يك كارت گرافيك به آن نياز دارد، روشي بمنظور توليد سيگنال براي مانيتور است. كارت گرافيك مي بايست سيگنال هاي رنگي را توليد تا باعث حركت اشعه در CRT گردد. فرض كنيد كه صفحه نمايشگر در هر ثانيه شصت فريم را بازخواني / باز نويسي مي نمايد، اين بدان معني است كه كارت گرافيك تمام حافظه مربوطه را بيت به بيت اسكن و اين عمل را شصت مرتبه در ثانيه انجام دهد. سيگنال هاي مورد نظر براي هر پيكسل موجود بر هر خط ارسال و در ادامه يك پالس افقي sync ، نيز ارسال مي گردد.عمليات فوق براي 480 خط تكرار شده و در نهايت يك پالس عمودي sync ارسال خواهد شد.

 

پردازنده هاي كمكي گرافيك

يك كارت گرافيك ساده نظير آنچه در بخش قبل اشاره گرديد ، Frame Buffer ناميده مي شود. كارت، يك فريم از اطلاعاتي را نگهداري مي نمايد كه براي نمايشگر ارسال شده است . ريزپردازنده كامپيوتر مسئول بهنگام سازي هر بايت در حافظه كارت گرافيك است . در صورتيكه عمليات گرافيك پيچيده اي را داشته باشيم ، ريزپردازنده كامپيوتر مدت زمان زيادي را صرف بهنگام سازي حافظه كارت گرافيك كرده و براي ساير عمليات مربوطه زماني باقي نخواهد ماند. مثلا" اگر يك تصوير سه بعدي داراي 10000 ضلع باشد ، ريزپردازنده مي بايست هر ضلع را رسم و عمليات مربوطه در حافظه كارت گرافيك را نيز انجام دهد. عمليات فوق زمان بسيار زيادي را طلب مي كند.

كارت هاي گرافيك جديد ، بطرز قابل توجه اي ، حجم عمليات مربوط به پردازنده اصلي كامپيوتر را كاهش مي دهند. اين نوع كارت ها داراي يك پردازنده اصلي پر قدرت بوده كه مختص عمليات گرافيكي طراحي شده است. با توجه به نوع كارت گرافيك ، پردازنده فوق مي تواند يك " كمك پردازنده گرافيكي " يا يك " شتاب دهنده گرافيكي " باشد. پردازنده كمكي و پردازنده اصلي بصورت همزمان فعاليت نموده و در موارديكه از شتاب دهنده گرافيكي استفاده مي گردد ، دستورات لازم از طريق پردازنده اصلي براي شتاب دهنده ارسال و شتاب دهنده مسئوليت انجام آنها را برعهده خواهد داشت .

در سيستم هاي " كمك پردازنده " ، درايور كارت گرافيك عمليات مربوط به كارهاي گرافيكي را مستقيما" براي پردازنده كمكي گرافيكي ارسال مي كند. سيستم عامل هر چيز ديگر را براي پردازنده اصلي ارسال خواهد كرد. در سيستم هاي " شتاب دهنده گرافيكي " ، درايور كارت گرافيك هر چيز را در ابتدا براي پردازنده اصلي كامپيوتر ارسال مي كند. در ادامه پردازنده اصلي كامپيوتر ، شتاب دهنده گرافيك را به منظور انجام عمليات خاصي هدايت مي كند. مثلا" پردازنده ممكن است به شتاب دهنده اعلام نمايد كه :" يك چند ضلعي رسم كن " در ادامه شتاب دهنده فعاليت تعريف شده فوق را انجام خواهد داد.

 

عناصر ديگر بر روي كارت گرافيك

يك كارت گرافيك داراي عناصر متفاوتي است :

- پردازنده گرافيك . پردازنده گرافيك بمنزله مغز يك كارت گرافيك است . پردازنده فوق مي تواند يكي از سه حالت پيكربندي زير را داشته باشد :

-- Graphic Co-Processor. كارت هائي از اين نوع قادر به انجام هر نوع عمليات گرافيكي بدون كمك گرفتن از پردازنده اصلي كامپيوتر مي باشند.

-- Graphics Accelerator. تراشه موجود بر روي اين نوع كارت ها ، عمليات گرافيكي را بر اساس دستورات صادره شده توسط پردازنده اصلي كامپيوتر انجام خواهند داد.

-- Frame Buffer. تراشه فوق، حافظه موجود بر روي كارت را كنترل و اطلاعاتي را براي " مبدل ديجيتال به آنالوگ " (DAC) ارسال خواهد كرد. عملا" پردازشي توسط تراشه فوق انجام نخواهدشد.

 

- حافظه. نوع حافظه استفاده شده بر روي كارت هاي گرافيك متغير است . متداولترين نوع ، از پيكربندي dual-ported استفاده مي نمايد. در كارت هاي فوق امكان نوشتن در يك بخش حافظه و امكان خواندن از بخش ديگر حافظه بصورت همزمان امكان پذير خواهد بود. بدين ترتيب مدت زمان لازم براي بازخواني / بازنويسي يك تصوير كاهش خواهد يافت .

- Graphic BIOS . كارت هاي گرافيك داراي يك تراشه كوچك BIOS مي باشند. اطلاعات موجود در تراشه فوق به ساير عناصر كارت نحوه انجام عمليات (مرتبط به يكديگر) را تبين خواهد كرد. BIOS همچنين مسئوليت تست كارت گرافيك ( حافظه مربوطه و عمليات ورودي و خروجي ) را برعهده خواهد داشت .

- Digital-to-Analog Converter ) DAC) . تبديل كننده فوق را RAMDAC نيز مي گويند. داده هاي تبديل شده به ديجيتال مستقيما" از حافظه اخذ خواهند شد. سرعت تبديل كننده فوق تاثير مستقيمي را در ارتباط با مشاهده يك تصوير بر روي صفحه نمايشگر خواهد داشت

Display Connector . كارت هاي گرافيك از كانكتورهاي استاندارد استفاده مي نمايند.اغلب كارت ها از يك كانكتور پانزده پين استفاده مي كنند. كانكتورهاي فوق همزمان با عرضه VGA :Video Graphic Array مطرح گرديدند.

- Computer(Bus) Connector . اغلب گذرگاه فوق از نوع AGP است ..پورت فوق امكان دستيابي مستقيم كارت گرافيك به حافظه را فراهم مي آورد.ويژگي فوق باعث مي گردد كه سرعت پورت هاي فوق نسبت به PCI چهار مرتبه سريعتر باشد. بدين ترتيب پردازنده اصلي سيستم قادر به انجام فعاليت هاي خود بوده و تراشه موجود بر روي كارت گرافيك امكان دستيابي مستقيم به حافظه را خواهد داشت .

 

[ چهارشنبه ۲۲ مهر۱۳۸۸ ] [ 16:16 ] [ ایمان اسلامی فارسانی ] [ ]